| Prispevki

V petek, 6. maja, in v ponedeljek, 9. maja, smo na SIC Ljubljana z vrsto aktivnosti obeležili Dan Evrope.

Na dan Evrope praznujemo mir in enotnost v Evropi in obeležujemo obletnico zgodovinsko pomembne deklaracije Roberta Schumana, v kateri je ta predlagal novo obliko političnega sodelovanja v Evropi, ki bi zagotavljala trajni mir med narodi Evrope. Njegov predlog velja za začetek današnje Evropske unije.

V petek smo prek šolskega ozvočenja prisluhnili Odi radosti, himni Evropske unije in nagovoru. Sledila je razprava o odnosu med EU in lokalno politiko, nato pa so dijaki predstavili lastne projekte v lokalnem okolju.

Dijaki so izvedli tudi debato o evropskem in azijskih avtomobilskih trgih, na Dan Evrope pa smo odprli evropsko učilnico in v njej razstavili naše evropske izdelke.

Nagovor ob Dnevu Evrope

Pozdravljeni, mladi Evropejci!

Bliža se 9. maj, dan Evrope, ko v Evropski uniji obeležujemo začetek evropskega združevanja.

Evropska unija je bila uradno ustanovljena leta 1992. Slovenija se ji je pridružila 1. maja 2004 in njeno prebivalstvo predstavlja približno pol odstotka celotnega prebivalstva Unije.

Evropska unija vsekakor vpliva na naš vsakdanjik, ne glede na to, kje živimo, kako se preživljamo ali kaj počnemo v prostem času.

Ta dan naj bo zato priložnost za razmislek o tem, kaj želimo doseči v prihodnosti.

Zadnji dve leti sta bili za Evropo prelomni: odzvati se je morala na vojno v Ukrajini, ukrotiti pandemijo kovida ter se resno posvetiti pripravam na zeleni in digitalni prehod v evropsko družbo prihodnosti.

To bo prihodnost, v kateri bomo zaživeli mladi. Za nas sta bili zadnji dve leti čas odrekanj in solidarnosti; s tem pa smo bistveno prispevali k temu, da se je EU izvila iz primeža pandemije.

Leto 2022 je evropsko leto mladih. V trenutnih razmerah s posebno skrbjo za mlade iz Ukrajine, ki so zaradi vojne morali zapustiti svoje domove.

Kaj mladi pričakujemo od Evrope?

Naša Evropa prihodnosti je razumevajoča in zasleduje cilje mladih. To je Evropa miru, solidarnosti, medsebojne pomoči, dviga človekovega dostojanstva ter predvsem tista, ki se zaveda, da je prav vsak evropski državljan tisti, ki lahko daje, in tisti, ki mora prejeti, tako varnost kot pomoč, ko ju potrebuje.

Glejmo v prihodnost z vizijo, da nam lahko samo solidarna EU zagotovi boljši jutri. Tista, ki se zaveda, da se solidarnost začne pri nas samih, nadaljuje pri okolju in medsebojnih odnosih, svoj vrh pa ima v solidarni politiki. In da smo za to, da bo takšna res postala, odgovorni prav vsi.

Vse najboljše, Evropa!

Sorodne objave
0
Dostopnost